Czym jest Biblia?


Czym jest Biblia?

Około 40 różnych autorów zostało powołanych do spisania treści Biblii, na przestrzeni 1500 lat. Wśród autorów znaleźli się królowie, rybacy, kapłani, urzędnicy państwowi, rolnicy, pasterze i doktorzy. Z tej różnorodności pochodzi niesamowita jedność wspólnie splecionych tematów. Biblijna jedność wynika z tego, że miała jednego Autora- Samego Boga. Biblia jest „Bożym natchnieniem” (2 Tymoteusza 3.16). Ludzie napisali dokładnie to, co Bóg chciał aby napisali, w efekcie czego powstało doskonałe i święte Słowo Boże (Psalm 12.6; 2 Piotra 1.21). Biblia podzielona jest na dwie główne części: Stary Testament i Nowy Testament. Mówiąc ogólnie, Stary Testament jest historią narodu, natomiast Nowy Testament jest historią Człowieka. Naród był Bożym sposobem powołania Człowieka- Jezusa Chrystusa- na świat. Stary Testament opisuje początki i dzieje narodu izraelskiego. Bóg obiecał, że użyje Izraela aby pobłogosławić cały świat (1 Księga Mojżeszowa 12.2-3). Gdy Izrael stał się w końcu narodem, Bóg wybrał sobie rodzinę tego narodu przez którą miało objawić się to błogosławieństwo: ród Dawida (Psalm 89.3-4). Z rodu Dawida miał wywodzić się obiecany Człowiek, który miał przynieść obiecane błogosławieństwo (Izajasza 11.1-10). Nowy Testament przedstawia szczegóły związane z przyjściem obiecanego Człowieka. Nazywał się Jezus, wypełnił proroctwa Starego Testamentu, wiodąc doskonałe życie, umarł by stać się Zbawicielem i Zmartwychwstał.  Jezus jest główną postacią Biblii- właściwie to cała księga mówi o Nim. Stary Testament przepowiada Jego przyjście i szykuje grunt na Jego pojawienie się w świecie. Nowy Testament opisuje Jego przyjście i dzieło zbawienia grzesznego świata.

Jezus jest kimś więcej, aniżeli postacią historyczną. Nie jest tylko człowiekiem. Jest Bogiem w ciele, którego przyjście było najważniejszym wydarzeń w dziejach ludzkości. Bóg sam stał się człowiekiem, aby w jasny i zrozumiały sposób pokazać kim jest. Jaki jest Bóg? Jest jak Jezus; Jezus jest Bogiem w postaci człowieka (Ew. Jana 1.14; 14.9).  Nowy Testament rozpoczyna się jakieś 400 lat później, gdy w Betlejem rodzi się Jezus Chrystus. Jezus był potomkiem obiecanym Abrahamowi i Dawidowi, tym Jedynym który miał wypełnić Boży plan uwolnienia rodzaju ludzkiego i odnowienia stworzenia. Jezus wiernie wypełnił Swoje powołanie- umarł na krzyżu i zmartwychwstał. Śmierć Jezusa jest początkiem nowego przymierza (testamentu) dla świata. Każdy kto uwierzy w Jezusa będzie zbawiony od grzechów i odziedziczy życie wieczne.

Po Jego zmartwychwstaniu Jezus wysłał swoich uczniów, aby rozgłaszali wieść o Jego życiu i zbawieniu. Uczniowie Jezusa rozgłaszali Dobrą Nowinę wszystkim narodom. Podróżowali po Azji Mniejszej, Grecji i całym ówczesnym Imperium Rzymskim. Nowy Testament kończy się wraz z przepowiednią o powtórnym przyjściu Jezusa, który osądzi grzeszny świat i wybawi stworzenie od potępienia.

Biblia

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s