O KRZYŻU CHRYSTUSA


O KRZYŻU CHRYSTUSA

Wiele się mówi dookoła, o tym czego dokonał dla nas Jezus Chrystus.

Po pierwsze nikt z nas sam nie mógł osiągnąć zbawienia. Dlatego Pan Bóg zesłał nam Jezusa Chrystusa. Po drugie – najważniejszym powodem jest to, iż dzieło zbawienia, jakie uczynił Jezus na krzyżu, jest dokonane, pełne i zakończone, co zresztą potwierdził sam Pan, a o czym świadczą jedne z ostatnich słów, które wypowiedział przed Swoją śmiercią: „A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się! I skłoniwszy głowę, oddał ducha.” (J 19:30 BW). Mesjasz już nie cierpi. Baranek Boży został zabity raz i nie zostanie więcej zabity, natomiast wszystkie nasze grzechy są zgładzone i odpuszczone – raz na zawsze: „Jeśli tedy umarliśmy z Chrystusem, wierzymy, że też z nim żyć będziemy, wiedząc, że z martwych wzbudzony Chrystus już nie umiera, śmierć nad nim już nie panuje. Umarłszy bowiem, dla grzechu raz na zawsze umarł, a żyjąc, żyje dla Boga.” (Rz 6:8-10 BW). Fakt zupełnej wystarczalności ofiary Zbawiciela oraz absolutny brak konieczności jej nieustannego uobecniania poprzez katolicką mszę, doskonale ilustruje właśnie pusty krzyż: „A każdy kapłan sprawuje codziennie swoją służbę i składa wiele razy te same ofiary, które nie mogą w ogóle zgładzić grzechów; lecz gdy On złożył raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, usiadł po prawicy Bożej, oczekując teraz, aż nieprzyjaciele jego położeni będą jako podnóżek stóp jego.” (Hbr 10:11-13 BW).

Ponadto, Syn Boży powstał z martwych, dokonał wniebowstąpienia i ponownie został przyodziany chwałą, jaką posiadał u Ojca, zanim dokonał Wcielenia i stał się człowiekiem, o co zresztą prosił w swojej modlitwie arcykapłańskiej: „Ja cię uwielbiłem na ziemi; dokonałem dzieła, które mi zleciłeś, abym je wykonał; a teraz Ty mnie uwielbij, Ojcze, u siebie samego tą chwałą, którą miałem u ciebie, zanim świat powstał.” (J 17:4-5 BW). Z tego powodu nie godzi się nieustannie przedstawiać Syna jako umęczonego i zbitego Baranka, skoro obecnie jawi się nam On jako królujący Lew i przyszły SędziaW Księdze Objawienia odnajdujemy wizję dotyczącą aktualnego wizerunku Jezusa, który zdecydowanie nie odpowiada już postaci sługi, jaką przyjął podczas pobytu na Ziemi: „I obróciłem się, aby zobaczyć, co to za głos, który mówił do mnie; a gdy się obróciłem, ujrzałem siedem złotych świeczników, a pośród tych świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, odzianego w szatę do stóp długą i przepasanego przez pierś złotym pasem; głowa zaś jego i włosy były lśniące jak śnieżnobiała wełna, a oczy jego jak płomień ognisty, a nogi jego podobne do mosiądzu w piecu rozżarzonego, głos zaś jego jakby szum wielu wód. W prawej dłoni swej trzymał siedem gwiazd, a z ust jego wychodził obosieczny ostry miecz, a oblicze jego jaśniało jak słońce w pełnym swoim blasku. Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni, i żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła.” (Ap 1:12-18 BW). Oddajmy Mu chwałę, uznając Go za ostatecznego Zwycięzcę nad śmiercią, nie zaś za Tego, który nieustannie ją przeżywa.


Dlaczego krzyż Chrystusa powinien być pusty? Pusty krzyż oznacza,iż wierzymy w zwycięstwo życia nad śmiercią, zwycięstwo Jezusa nad grzechem. Chrystus nie pozostał na krzyżu, nie cierpi dłużej na nim, zasiada po prawicy Ojca skąd króluje. Dlatego nie powinno używać krucyfiksów z wizerunkiem wiszącego, cierpiącego Jezusa. Pusty krzyż to symbol odkupienia i zwycięstwa. Oznajmia nie tylko co się wydarzyło na Golgocie, ale także co się wydarzyło w niedzielny poranek.

Jako chrześcijanom powinno nam zależeć, aby symbol krzyża był obecny w sferach publicznych. Nie mamy się czego wstydzić. Ważne jest jednak to w jaki sposób o to zabiegamy i z jakich przyczyn. Krzyż nie może stanowić do rządów kościoła w sferze publicznej lub walki politycznej. Celem jest – jak mówi ap. Paweł – opowiadanie o jego mocy ku zbawieniu, by nam przypominał, że w każdej sferze życia żyjemy w obecności Chrystusa, pod Jego rządami. Zbawiciel na krzyżu wywalczył nam wieczność, wolność, życie, radość.

Przeciwnikom, którzy szumnie mówią o tolerancji, świeckim państwie, neutralności światopoglądowej i religijnej państwa polskiego można zadać pytanie: czy chęć usuwania krzyży jest neutralnością ideową? Dlaczego brak krzyża jest lepszy od jego obecności? Nie możemy pozostawać bierni na fakt usuwania symboli chrześcijańskich ze sfery publicznej pod płaszczykiem neutralności, zaś w rzeczywistości: w imię tworzenia państwa bez Boga i opartego „na naszych wartościach”, nie zaś chrześcijańskich. Pusta ściana komunikuje coś więcej niż ideologiczną pustkę. Komunikuje pewien brak i uprzedzenie.

k-krzyz2


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s