ANIOŁOWIE I LUDZIE


Aniołowie i ludzie

 Świat Aniołów i jego bogate życie i działanie, chociaż rozum niedużo tu ma do powiedzenia poza stwierdzeniem możliwości i słuszności istnienia świata pośredniego, między Bogiem a światem ludzi, w świetle wiary staje się nie tylko rzeczywistością, ale zwłaszcza świat Aniołów dobrych ciągnie nas, upaja radością i krzepi nadzieją osiągnięcia w przyszłości prawdziwego i nigdy nie kończącego się szczęścia w niebie.

Według Nowego Testamentu aniołowie w dalszym ciągu spełniają wobec ludzi tę rolę, jaką im przyznawał już Stary Testament. Gdy ma być przekazane z nieba na ziemię jakieś nadnaturalne pouczenie, to właśnie oni są tymi tajemniczymi zwiastunami owej nowiny: Gabriel jest przy dwukrotnym zwiastowa­niu (Łk 1,19.26); całe wojsko niebieskie daje o sobie znać w noc Bożego Naro­dzenia (Łk 2,9-14). Aniołowie donoszą o zmartwychwstaniu (Mt 28,5nn par.) i ukazują apostołom sens wniebowstąpienia (Dz 1,10n).

Chociaż na widok anioła ludzie reagują bojaźnią (Mk 16,5-6; Łk 1,12), to aniołowie, wspomagając Chrystusa w Jego zbawczym dziele (Hbr 1,14), zapewniają opiekę ludziom (Mt 18,10; Dz 12,15) i przedstawiają Bogu modlitwy świętych (Ap 5,8; 8,3). Ochraniając Kościół, prowadzą nadal, wspólnie z Michałem, ich przywódcą, bój przeciwko szatanowi (Ap 12,1-9).

Dzieje Apostolskie ukazują, że aniołowie wspomagają apostołów i uczniów Jezusa w przekazywaniu wiary w osobę Chrystusa jako zmartwychwstałego Pana. Jest to dalszy ciąg ich służby słowu Boga. Widać to przy chrzcie dworza­nina etiopskiego (Dz 3,26), przy chrzcie Korneliusza (Dz 10,3-7).

Anioł uwal­nia apostołów (Dz 5,19n) z więzienia, aby mogli dalej głosić dobrą nowinę o zmartwychwstałym i żyjącym Chrystusie. Tak więc służba Aniołów słowu Boga stała się służbą dla ludzi obwieszczających Ewangelię. Tym samym ich służba jest współpracą z Kościołem w głoszeniu przez niego zbawienia.

Aniołowie posiadają też funkcję eschatologiczną. Przy sądzie ostatecznym wykluczą złoczyńców z królestwa Bożego (Mt 13,41n.49n) i zbiorą wybranych ze wszystkich stron świata (MI: 24,31). Oni poprowadzą dusze sprawiedliwych do raju (Łk 16,22).

Syn przyzna się do swoich wobec Ojca i Aniołów (Łk 12,8n; Ap 3,5). W zmartwychwstaniu wszyscy ludzie będą podobni do aniołów: „Gdy bowiem powstaną z martwych, nie będą się ani żenić, ani za mąż wychodzić, ale będą jak aniołowie w niebie” (Mk 12,25).

Wśród funkcji aniołów oprócz wspomnianego pośrednictwa w przekazywa­niu planów Bożych, Nowy Testament wymienia także ich pośredniczenie w prze­kazywaniu ludziom Prawa Mojżeszowego. Zwłaszcza św. Paweł podziela tę póź­nożydowską tradycję. Uważa jednak, że fakt ten świadczy o niedoskonałości Sta­rego Prawa wobec Ewangelii Chrystusa 49 .

Niektórzy Aniołowie szczególną opieką darzą małe dzieci. Sam Jezus zdaje się mówić o aniołach stróżach: „Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam, anioło­wie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego” (Mt 18,10). Każdy też człowiek zdaje się mieć własnego Anioła Stróża (Dz 12,7).

Obok aniołów dobrych służących Chrystusowi w realizowaniu planów zbawienia, Nowy Testament wspomina również o szatanie: „Idźcie precz ode mnie przeklęci w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom” (Mt 25,41; por. 2 Kor 12,7).

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s